Medale - Opis


MEDALE NA ZAMÓWIENIE - OPIS

Medale to prestiżowy produkt wręczany zarówno sportowcom jak i osobom zasłużonym dla miasta, gminy lub firmy. Równie często medale zamawiane są przez firmy i instytucje dla upamiętnienia ważnych wydarzeń.


Przygotowanie produkcji medali odlewanych oraz medali tłoczonych

Stosowane przez naszą firmę zaawansowane metody modelowania komputerowego w połączeniu z możliwością użycia w projektach modeli tworzonych ręcznie przez plastyka, znoszą prawie wszystkie ograniczenia w możliwości przeniesienia projektu na fizyczny model odlewniczy lub matrycę tłoczącą.
Stosujemy dwa główne sposoby modelowania:

1. Modelowanie komputerowe 3D

medal wykonany w technice modelowania komputerowego


2. Modelowanie łączone - komputerowe i ręczne

medal wykonany techniką wykorzystującą ręcznie robioną płaskorzeźbę

Powyższe informacje podajemy jako poglądowe. Wybór sposobu modelowania dokonywany jest na podstawie wstępnego projektu, szkicu lub opisu słownego wzoru, który ma się znaleźć na medalu. Często ze względu na czas modelowania, a co za tym idzie i koszty przygotowania produkcji, bardziej opłacalne jest zastosowanie modelowania ręcznego niż zaawansowanego modelowania komputerowego. Również modele komputerowe z pozoru wyglądające na proste w wykonaniu mogą stwarzać dużo problemów. Opierając się na doświadczeniu jesteśmy w stanie oszacować koszty przygotowania produkcji medali w oparciu o przesłane materiały.

Etapy przygotowania produkcji i zamówienia medali

1. Wycena
Na podstawie przesłanych przez Państwa materiałów dokonujemy wyceny produkcji medalu. Do wyceny najczęściej wystarczający jest opis słowny wyglądu medalu. Pełniejszych informacji dostarcza wstępny projekt, szkic odręczny, zdjęcie wyrobu o podobnym stopniu skomplikowania. Do wyceny konieczna jest również informacja na temat przewidywanej ilości medali i terminu na jaki medale mają być wykonane. Prosimy o podawanie numeru telefonu kontaktowego w korespondencji - przydatny w przypadku konieczności uzupełnienia informacji.

2. Zamówienie 
Po ustaleniu wszystkich parametrów wyrobu, cen oraz złożeniu zamówienia przygotowujemy projekt i przesyłamy go do akceptacji. Wszystkie parametry projektu muszą być określone przed przystąpieniem do projektowania medalu. Pewne elementy, głównie modelowane komputerowo czyli napisy, rozmieszczenie elementów na powierzchni medalu, mogą być zmieniane po przygotowaniu pierwszego projektu, choć w niektórych przypadkach daleko idące zmiany powodują konieczność robienia projektu całkowicie od nowa. Zmiany dotyczące modeli robionych ręcznie najczęściej wiążą się z dodatkowymi kosztami. Bez dodatkowych kosztów modele robione ręcznie można skalować, przycinać, zmieniać ich umiejscowienie. Projekty przygotowywane są w formie przestrzennej 3D. Jeżeli w projekcie medalu występują elementy modelowane ręcznie do ich wykonania potrzebne są materiały możliwie wysokiej jakości - zdjęcia, ryciny, szkice nie poddane obróbce graficznej.

porównanie przykładowego projektu medalu ze zdjęciem wyrobu finalnego
porównanie przykładowego projektu medalu ze zdjęciem wyrobu finalnego

3. Produkcja
Po uzyskaniu akceptacji przesłanego projektu przystępujemy do produkcji medali. Czas produkcji ustalany jest indywidualnie dla każdego wyrobu i ilości. Typowe terminy to 2-3 tygodnie dla medali odlewanych i 3-4 tygodnie dla medali tłoczonych. Ze względu jednak na różne rozłożenie ilości zleceń w czasie, terminy muszą być potwierdzane przed złożeniem zamówienia.

4. Płatności i przesyłka
Gotowe medale wysyłamy najczęściej firmą kurierską. Możliwy jest odbiór osobisty po uprzednim uzgodnieniu terminu. Sposób płatności ustalany jest indywidualnie dla każdego zlecenia, choć preferowana i praktykowana najczęściej przez naszą firmę jest płatność przelewem przed wysyłką lub wysyłka za pobraniem. Koszty wysyłki kalkulowane są względem przewidywanej ilości paczek. W niektórych przypadkach, szczególnie dotyczących zleceń o wyższej wartości, możemy prosić o wpłatę gwarancyjną przed uruchomieniem produkcji.


Kilka informacji na temat technik produkcji medali, ich zalet i ograniczeń.

1. Medale odlewane

Medale metalowe, odlewane, wykończone powłoką galwaniczną w trzech kolorach patynowanych:

mosiądz patynowany
"antyczne złoto"
imitacja srebra patynowanego
"antyczne srebro"
miedź patynowana
"antyczny brąz"

Medale odlewane mają niewielkie ograniczenia kształtu zewnętrznego. Modelowany wzór może być bardzo głęboki, ale ostrość krawędzi małych elementów jest mniejsza niż w przypadku medali tłoczonych. Nie ma ograniczeń co do wielkości w przedziale 30 - 120 mm. Ze względu na skurcze odlewnicze wymiar finalnego wyrobu w stosunku do zakładanego przy projektowaniu może się różnić w przedziale +/- 1mm. Wszystkie medale w danej partii są praktycznie identyczne. Różnice wynikają z przewidywanego skurczu wyrobu finalnego względem tworzonego modelu odlewniczego.

2. Medale tłoczone

Medale tłoczone z mosiądzu, wykańczane przez patynowanie i ręczne szczotkowanie powierzchni albo przez krycie galwaniczne srebrem lub złotem. Powłoka srebrna może być w wersji błyszczącej lub w wersji patynowanej. Powłoki złotej nie da się patynować. Istnieje możliwość położenia powłoki błyszczącej imitującej brąz.
mosiądz patynowany
"antyczne złoto"
mosiądz srebrzony patynowany
"antyczne srebro"
mosiądz miedziowany patynowana
"antyczny brąz"

mosiądz złocony
połysk
mosiądz srebrzony
połysk
mosiądz złocony do brązu
połysk

Wzór na medalu tłoczonym jest ostrzejszy niż na medalu odlewanym. W przypadku medali tłoczonych nie ma możliwości zrobienia tak głębokiego modelowania powierzchni jak ma to miejsce w przypadku medali odlewanych.
Medale tłoczone mają ograniczenie wielkości i kształtu. Tłoczyć możemy tylko medale okrągłe. Dostępne średnice medali to 40mm, 50mm, 60mm, 70mm. Pełne wymiary ułatwiają dobór opakowań (pudełeczek) do produkowanych przez nas medali.

Proponowane opakowana do medali znajdą Państwo w zakładce OPAKOWANIA.

Tasiemki i łańcuchy do medali

Medale przeznaczone do wieszania na szyi mogą być wyposażone w tasiemki lub łańcuchy. Sposób wieszania medalu powinien być ustalony w trakcie tworzenia projektu.

zdjęcie przykładowego medalu
wieszanego na tasiemce
zdjęcie przykładowego medalu
wieszanego na taśmie przeszywanej
zdjęcie przykładowego medalu
wieszanego na łańcuchu


Rodzaj, kolor, wymiary oraz wykończenie taśmy do medalu ustalane są na etapie przygotowania projektu oraz wyceny.Jeżeli w powyższym tekście nie znaleźli Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania bardzo prosimy o kontakt telefoniczny lub przesłanie zapytania na e-mail. Wszystkie dane kontaktowe znaleźć można w zakładce KONTAKT.
BALKART
od 1979 r.

Produkcja medali tłoczonych, medali odlewanych, statuetek, pinsów oraz szeroko pojętych artykułów promocyjnych.
STRONA NALEŻY DO FIRMY BALKART
Adres firmy:
P.P.H.U. BALKART
42-200 Częstochowa
ul. Michałowskiego 17

Zapraszamy również na strony:
KONTAKT:
e-mail: balkart@balkart.pl
tel. +34 322 00 51
Krzysztof Baliński
tel.kom. 601 40 69 00
Adam Baliński
tel.kom. 603 95 14 27
Arkadiusz Baliński
tel.kom. 693 11 10 40
PRODUKUJEMY:
statuetki
medale tłoczone (medale bite)
medale odlewane
medale myśliwskie
breloki, otwieracze, żetony
znaczki metalowe pinsy
ordery, odznaczenia
monety okolicznościowe