Opis

ŻETONY - OPIS

Żetony produkowane według indywidualnego projektu są doskonałym upominkiem promującym miasto, firmę, markę lub wydarzenie. Są jednym z najtańszych wyrobów spełniających funkcje użytkowe. Żeton noszony przy kluczach, przez długi okres czasu przypomina o okazji, przy której został wręczony.
Żetony stosowane są często jako fant lub zamiennik monety używanej w automatach vendingowych lub na myjniach samoobsługowych.

Żetony z otworkiem do wózków sklepowych

Średnica żetonu jest bardzo mała więc ilość informacji, które można na nim umieścić również jest niewielka. Zdjęcia w galerii obrazują dość dobrze jak bardzo skomplikowany wzór można umieścić na żetonie. Najbezpieczniejszą metodą potwierdzenia wykonalności projektu pozostaje jednak przesłanie do nas projektu lub logo i tekstów, które mają znaleźć się na żetonie.
Typowe żetony odlewane o średnicy monet nominału 1zł, 2 zł, 5 zł mają zbyt małą powierzchnię aby umieścić na nich wzór modelowany ręcznie. Kilkukrotnie produkowaliśmy żetony z wzorem modelowanym ręcznie, ale wzór ten był bardzo prosty i wypełniał całą jedną stronę żetonu.

Żetony z pułapką pierścieniową do wózków sklepowych

Ograniczenia dotyczące stopnia szczegółowości logo są identyczne jak w przypadku żetonów z otworkiem. Ze względu na zastosowanie zewnętrznego pierścienia otaczającego żeton, zyskujemy dodatkowe miejsce na umieszczenie informacji tekstowych lub wzoru ozdobnego.
Żeton blokowany jest w pułapce przez zapięcie karabińczyka na otworkach w obu pierścieniach.

Żetony typu fant

W zależności od średnicy wzór umieszczony na takich żetonach może być bardzo prosty, przystosowany do wymogów żetonu marketowego, lub równie skomplikowany jak na brelokach.

Żetony do myjni, żetony do automatów wrzutowych

Podobnie jak w przypadku żetonów typu fant, stopień skomplikowania wzoru możliwego do naniesienia na powierzchnię żetonu zależny jest od średnicy żetonu.

Nie ma możliwości dopasowania masy żetonu do wymagań klienta. Dopasowuje się średnicę oraz grubość tak aby żeton zmieścił się w szczelinie wrzutowej. Ze względu na technologię odlewu krótkoseryjnego, poszczególne sztuki żetonów mogą różnić się nieznacznie wagą jednak nie stanowi to problemu ponieważ większość automatów ma możliwość programowania nowego rodzaju żetonu metodą samouczenia. Programowanie nowego typu żetonu polega na wrzuceniu do szczeliny kilku, kilkunastu sztuk kolejnych żetonów. Prosimy o sprawdzenie możliwości uczenia automatu przed zamówieniem tego typu żetonów. Powyższy opis przytaczamy za informacjami, które otrzymaliśmy od naszych klientów zamawiających żetony do myjni.


Metody wykańczania żetonów

Żetony odlewane wykańczamy przez krycie odlewów ozdobnymi powłokami galwanicznymi.
powłoka koloru patynowanego mosiądzu
powłoka koloru patynowanego srebra
powłoka koloru patynowanej miedzi
powłoka koloru niklu błyszczącego
powłoka koloru niklu błyszczącego z malowaniem ręcznym

Najbardziej czytelny wzór dają powłoki koloru patynowanego srebra oraz koloru patynowanego mosiądzu. Powłoka koloru srebra półmatowego bez patyny daje mniejszą czytelność wzoru, ale jest dobrym rozwiązaniem w przypadkach gdy klient nie życzy sobie powłok patynowanych. Powłoka koloru niklu błyszczącego daje bardzo małą czytelność - wzór widoczny jest praktycznie tylko przy odpowiednim ustawieniu powierzchni breloka do padającego na niego światła. Żetony malowane ręcznie kryje się powłoką koloru srebra półmatowego bez patyny lub powłoką błyszczącego niklu

Etapy przygotowania produkcji i zamówienia

  • Wycena
   Na podstawie przesłanych przez Państwa materiałów dokonujemy wyceny produkcji. Ze względu na niewielkie wymiary wyrobu wycena oraz przede wszystkim potwierdzenie wykonalności wzoru robione jest na podstawie kompletu danych które mają znaleźć się na wyrobie. Logotypy prosimy przesyłać w formacie wektorowym lub w wysokiej rozdzielczości bitmapie. Do wyceny konieczna jest również informacja na temat przewidywanej ilości żetonów i terminu na jaki produkcja ma być wykonana. W przypadku prostych do zaprojektowania żetonów wycena przesyłana jest od razu z gotowym projektem. Prosimy o podawanie numeru telefonu kontaktowego w korespondencji - przydatny w przypadku konieczności uzupełnienia informacji.
    
  • Zamówienie
   Po ustaleniu wszystkich parametrów wyrobu, cen oraz złożeniu zamówienia przygotowujemy projekt końcowy i przesyłamy go do akceptacji. Wszystkie parametry projektu powinny być określone przed przystąpieniem do projektowania żetonu. Większość elementów modelowanych komputerowo czyli napisy, logotypy, rozmieszczenie elementów na powierzchni breloka mogą być zmieniane po przygotowaniu pierwszego projektu, choć w niektórych przypadkach daleko idące zmiany powodują konieczność robienia projektu całkowicie od nowa. Zmiany dotyczące modeli robionych ręcznie (płaskorzeźb) najczęściej wiążą się z dodatkowymi kosztami. Bez dodatkowych kosztów modele robione ręcznie można skalować, przycinać, zmieniać ich umiejscowienie. Projekty przygotowywane są od razu w formie przestrzennej 3D. Jeżeli w projekcie występują elementy modelowane ręcznie do ich wykonania potrzebne są materiały możliwie wysokiej jakości - zdjęcia, ryciny, szkice nie poddane obróbce graficznej.
    
porównanie przykładowego projektu żetonu ze zdjęciem wyrobu finalnego
porównanie przykładowego projektu żetonu ze zdjęciem wyrobu finalnego
 • Produkcja
  Po uzyskaniu akceptacji przesłanego projektu przystępujemy do produkcji. Czas produkcji ustalany jest indywidualnie dla każdego wyrobu i ilości. Terminy dla typowych ilości kilkuset do kilku tysięcy sztuk to 2-4 tygodnie. Ze względu jednak na różne rozłożenie ilości zleceń w czasie, terminy muszą być potwierdzane przed złożeniem zamówienia.
   
 • Płatności i przesyłka
  Gotowe żetony wysyłamy najczęściej firmą kurierską. Możliwy jest odbiór osobisty po uprzednim uzgodnieniu terminu. Sposób płatności ustalany jest indywidualnie dla każdego zlecenia, choć preferowana i praktykowana najczęściej przez naszą firmę jest płatność przelewem przed wysyłką lub wysyłka za pobraniem. Koszty wysyłki kalkulowane są względem przewidywanej ilości paczek. W niektórych przypadkach, szczególnie dotyczących zleceń o wyższej wartości możemy prosić o wpłatę gwarancyjną przed uruchomieniem produkcji.


Jeżeli w powyższym tekście nie znaleźli Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania bardzo prosimy o kontakt telefoniczny lub przesłanie zapytania na e-mail. Wszystkie dane kontaktowe znaleźć można w zakładce KONTAKT.

BALKART
od 1979 r.

Produkcja medali tłoczonych, medali odlewanych, statuetek, pinsów oraz szeroko pojętych artykułów promocyjnych.
STRONA NALEŻY DO FIRMY BALKART
Adres firmy:
P.P.H.U. BALKART
42-200 Częstochowa
ul. Michałowskiego 17

Zapraszamy również na strony:
KONTAKT:
e-mail: balkart@balkart.pl
tel. +34 322 00 51
Krzysztof Baliński
tel.kom. 601 40 69 00
Adam Baliński
tel.kom. 603 95 14 27
Arkadiusz Baliński
tel.kom. 693 11 10 40
PRODUKUJEMY:
statuetki
medale tłoczone (medale bite)
medale odlewane
medale myśliwskie
breloki, otwieracze, żetony
znaczki metalowe pinsy
ordery, odznaczenia
monety okolicznościowe