Opis

PINSY - OPIS

Znaczki typu pins to najbardziej dyskretna i elegancka metoda oznaczenia przynależności do firmy lub organizacji. Bardzo często stosowane są również jako niewielki symbol przypominający o uhonorowaniu właściciela znaczka nagrodą, wyróżnieniem lub tytułem.

Przygotowanie produkcji

Stosowane przez naszą firmę zaawansowane metody modelowania komputerowego w połączeniu z możliwością użycia w projektach modeli tworzonych ręcznie przez plastyka, znoszą wiele ograniczeń w możliwości przeniesienia projektu na matrycę tłoczącą lub fizyczny model odlewniczy.
Stosujemy dwa główne sposoby modelowania:

1. modelowanie komputerowe 3D

modelowanie komputerowe
FOTO 1
modelowanie komputerowe
FOTO 2
 

2. modelowanie łączone - komputerowe i ręczne

modelowanie z wykorzystaniem płaskorzeźby
tworzonej ręcznie przez rzeźbiarza FOTO 1
modelowanie z wykorzystaniem płaskorzeźby
tworzonej ręcznie przez rzeźbiarza FOTO 2
 

Przygotowanie produkcji dla znaczków przeznaczonych do malowania ręcznego w większości przypadków ogranicza się do prostego modelowania komputerowego. Poza szczególnymi przypadkami znaczki takie mają powierzchnię płaską z odpowiednio przygotowanymi wklęsłymi polami, które następnie wypełniane są lakierami. Każdy kolor musi być oddzielony od sąsiedniego wypukłą kreską metalu. Uniemożliwia to stosowanie przejść tonalnych między kolorami i narzuca ograniczenia stopnia skomplikowania wzoru.
Powyższe informacje podajemy jako poglądowe. Wybór sposobu modelowania dokonywany jest na podstawie wstępnego projektu, szkicu lub opisu słownego tego co ma się znaleźć na znaczku. Często ze względu na czas modelowania, a co za tym idzie i koszty przygotowania produkcji, bardziej opłacalne jest zastosowanie modelowania ręcznego niż zaawansowanego modelowania komputerowego. Również modele komputerowe z pozoru wyglądające na proste w wykonaniu mogą stwarzać dużo problemów. Opierając się na doświadczeniu jesteśmy w stanie oszacować koszty przygotowania w oparciu o przesłane materiały. Znaczki malowane kolorami mają największe ograniczenia stopnia skomplikowania wzoru. Ocena wykonalności takich znaczków robiona jest tylko na podstawie przesłanego projektu lob logotypu który ma się znaleźć na znaczku. Najlepszym materiałem do oceny wykonalności takich znaczków jest logo w formacie wektorowym. Ze względu na ostrość krawędzi wzoru do malowania kolorami odpowiednie są tylko znaczki tłoczone.

Etapy przygotowania produkcji i zamówienia

1. Wycena
Na podstawie przesłanych przez Państwa materiałów dokonujemy wyceny produkcji. Do wyceny niezbędny jest projekt lub logo, które ma się znaleźć na znaczku. Na podstawie przesłanych materiałów określamy wykonalność oraz ustalamy optymalne wymiary znaczka. Do wyceny konieczna jest również informacja na temat przewidywanej ilości znaczków i terminu na jaki mają być wykonane. W przypadku prostych do zaprojektowania znaczków wycena przesyłana jest od razu z gotowym projektem. Prosimy o podawanie numeru telefonu kontaktowego w korespondencji - przydatny w przypadku konieczności uzupełnienia informacji.

2. Zamówienie
Po ustaleniu wszystkich parametrów wyrobu, cen oraz złożeniu zamówienia przygotowujemy projekt i przesyłamy go do akceptacji. Wszystkie parametry projektu powinny być określone przed przystąpieniem do projektowania znaczka. Pewne elementy, głównie modelowane komputerowo czyli napisy, rozmieszczenie elementów na powierzchni znaczka mogą być zmieniane po przygotowaniu pierwszego projektu, choć w niektórych przypadkach daleko idące zmiany powodują konieczność robienia projektu całkowicie od nowa. Zmiany dotyczące modeli robionych ręcznie najczęściej wiążą się z dodatkowymi kosztami. Bez dodatkowych kosztów modele robione ręcznie można skalować, przycinać, zmieniać ich umiejscowienie. Projekty przygotowywane są od razu w formie przestrzennej 3D. Jeżeli w projekcie występują elementy modelowane ręcznie do ich wykonania potrzebne są materiały możliwie wysokiej jakości - zdjęcia, ryciny, szkice nie poddane obróbce graficznej.

porównanie przykładowego projektu znaczka
ze zdjęciem wyrobu finalnego
FOTO 1
porównanie przykładowego projektu znaczka
ze zdjęciem wyrobu finalnego
FOTO 2
 

3. Produkcja
Po uzyskaniu akceptacji przesłanego projektu przystępujemy do produkcji. Czas produkcji ustalany jest indywidualnie dla każdego wyrobu i ilości. Typowe terminy to 3-4 tygodnie dla znaczków tłoczonych i 2-3 tygodnie dla znaczków odlewanych. Ze względu jednak na różne rozłożenie ilości zleceń w czasie, terminy muszą być potwierdzane przed złożeniem zamówienia.

4. Płatności i przesyłka
Gotowe znaczki wysyłamy najczęściej firmą kurierską. Możliwy jest odbiór osobisty po uprzednim uzgodnieniu terminu. Sposób płatności ustalany jest indywidualnie dla każdego zlecenia, choć preferowana i praktykowana najczęściej przez naszą firmę jest płatność przelewem przed wysyłką lub wysyłka za pobraniem. Koszty wysyłki kalkulowane są względem przewidywanej ilości paczek. W niektórych przypadkach, szczególnie dotyczących zleceń o wyższej wartości możemy prosić o wpłatę gwarancyjną przed uruchomieniem produkcji.

Zapięcia do znaczków

Podstawowy typ zapięcia stosowany przez naszą firmę to wysokiej jakości motylek zatrzaskowy. Jest to zapięcie najwygodniejsze, pewne, a zarazem najmniej ingerujące w materiał ubrania.

możliwe zapięcia znaczków
 

Stopka zapięcia mocowana na znaczku ma średnicę ok. 5,5mm. Wymusza to projektowanie znaczków tak aby na tylnej powierzchni znaczka uzyskać płaskie pole o minimalnej średnicy 6mm. W niektórych przypadkach możliwe jest docięcie stopki znaczka. Poza motylkiem zatrzaskowym, na wyraźne życzenie klienta, stosujemy zapięcie typu szpilka lub śrubka z nakrętką. Szpilka jest zapięciem bez osłonki więc naraża użytkownika znaczka na pokaleczenie. Śrubka z nakrętką stosowana jest praktycznie tylko w znaczkach dla służb mundurowych. Wymaga zrobienia trwałego otworu w ubraniu.

Kilka informacji na temat technik produkcji ich zalet i ograniczeń

1. Znaczki tłoczone
 

Znaczki tłoczone są z trzech podstawowych materiałów: mosiądzu, alpaki oraz miedzi. Każdy z tych materiałów może być wykończony przez patynowanie lub polerowanie powierzchni. W przypadku wzoru 3D najczęściej stosowana technika to patynowanie i ręczne przecieranie powierzchni. Zamiast patynowania możliwe jest użycie techniki pokrywania znaczka lakierem przyciemniającym. Poza szczególnymi przypadkami technik hybrydowych, znaczki malowane kolorami wykańczane są przez polerowanie powierzchni. Aby powierzchnia znaczka mogła być wypolerowana wzór musi być płaski, jedynie z polami wklęsłymi przeznaczonymi do wypełnienia lakierem. Znaczki można również pokrywać powłokami galwanicznymi srebra oraz złota. Powłoka srebrna może być patynowana lub błyszcząca. Znaczki mogą być również tłoczone ze srebra lub złota, ale ze względu na wysokie ceny kruszców (szczególnie złota) znaczki takie zamawiane są przez klientów niezwykle rzadko. Poniżej prezentujemy zestawienie podstawowych metod wykańczania znaczków tłoczonych.

znaczek pins tłoczony z mosiądzu,
wykończenie przez patynowanie
znaczek pins tłoczony z alpaki,
wykończenie przez patynowanie
znaczek pins tłoczony z miedzi,
wykończenie przez patynowanie
 
znaczek pins tłoczony z alpaki,
polerowany, malowany ręcznie
znaczek pins tłoczony z alpaki,
przyciemniony lakierem
znaczek pins tłoczony z mosiądzu,
srebrzony do połysku
 
znaczek pins tłoczony z mosiądzu,
srebrzony, patynowany
znaczek pins tłoczony z alpaki, malowany kolorami
i pokryty żywicą soczewkową
znaczek pins tłoczony z mosiądzu,
wykończony przez złocenie, malowany kolorem
 
znaczek pins tłoczony z miedzi, oksydowany
do koloru czarnego i malowany kolorami
znaczek pins tłoczony z mosiądzu,
polerowany i malowany kolorem
znaczek pins tłoczony z miedzi,
polerowany i malowany kolorem
 
 
Znaczki tłoczone dają wyższą jakość wzoru niż znaczki odlewane. Malowanie kolorami, polerowanie, złocenie oraz srebrzenie z akceptowalną jakością możliwe jest tylko w przypadku znaczków tłoczonych. Ze względu na specyfikę technologii produkcji nie podejmujemy się produkcji znaczków tłoczonych ażurowych.

2. Znaczki odlewane ze stopów cynku

Znaczki odlewane wykańczane mogą być w kolorach patynowanego mosiądzu, patynowanego srebra, srebra półmatowego bez patyny lub niklu. Produkcja takich znaczków uzasadniona jest tylko w kilku przypadkach:
  • wymagana niska cena wyrobu ze względu na dużą ilość
  • wzór o dużych gabarytach zwłaszcza przy jednoczesnym głębokim modelowaniu
  • wzór ażurowy lub wzór ażurowy typu płaskorzeźba

3. Znaczki odlewane ze stopów precyzyjnych

Technika odlewu ze stopów precyzyjnych łączy zalety odlewu oraz tłoczenia. Znaczki wykonane tą metodą charakteryzują się bardzo szczegółowym oraz głębokim wzorem. Odlewając znaczki ze stopów precyzyjnych możemy wykonać znaczki ażurowe oraz znaczki o znacznie większych gabarytach niż znaczki tłoczone. Poniżej prezentujemy przykład znaczka wykonanego opisywaną metodą.

znaczek pins odlewany ze stopu precyzyjnego
 

Jeżeli w powyższym tekście nie znaleźli Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania bardzo prosimy o kontakt telefoniczny lub przesłanie zapytania na e-mail. Wszystkie dane kontaktowe znaleźć można w zakładce KONTAKT
BALKART
od 1979 r.

Produkcja medali tłoczonych, medali odlewanych, statuetek, pinsów oraz szeroko pojętych artykułów promocyjnych.
STRONA NALEŻY DO FIRMY BALKART
Adres firmy:
P.P.H.U. BALKART
42-200 Częstochowa
ul. Michałowskiego 17

Zapraszamy również na strony:
KONTAKT:
e-mail: balkart@balkart.pl
tel. +34 322 00 51
Krzysztof Baliński
tel.kom. 601 40 69 00
Adam Baliński
tel.kom. 603 95 14 27
Arkadiusz Baliński
tel.kom. 693 11 10 40
PRODUKUJEMY:
statuetki
medale tłoczone (medale bite)
medale odlewane
medale myśliwskie
breloki, otwieracze, żetony
znaczki metalowe pinsy
ordery, odznaczenia
monety okolicznościowe